Bireysel danışmanlık Aile danışmanlığı Psikonkolojik danışmanlık

Yeni Nesil Anneyiz... - 5.8.2016

 80 lerin sonu 90 ların başında mahalle de sokakta büyüyen çocuklardık, şimdi anneyiz... 

 
Yakan top, renkli istop, meşe, oynar, ip atlar, bisiklet sürerdik. 
Oyunlarda bir hiyerarşi vardı. güçlü güçsüz dengesi gözetilerek takımlar belirlenir, oyunun kurallarına uyamayacak kadar küçükler fındık fıstıktan da olsa oyuna dahil edilirdi.
Bizden daha büyük abiler -ablaların olduğu ortamlara, muhabbetlere pek alınmasak da, bir olay çıktığında yada mahalleye yabancı biri geldiğinde bizi korumak için hazır olduklarını bilirdik. 
 
Metal mi? Rap mi karar veremedik. her ne kadar daha cool çocuklar metalci de olsa ayss ayss beybi de ayakları ileriden geriye kadırarak oynadık  Meçli saçlardan ombrelere geldik.  fosforlu taytlardan, kay kaylardan, loft kotlara, ordan mangolara, zaralara..
 
Birçok politik ve ekonomik değişimi yaşadık. Terör olaylarından, körfez savaşına, madımak' a,  gezi eylemlerine ve 15 Temmuza kadar yakın tarihin en önemli olaylarına bire bir tanıklık ettik.
 
Tek kanallı olan televizyonun, çok kanallı döneme, ateriden, bilgisayar oyunlarına,  cep telefonuna, sosyal medya dünyasına facebooka, instegrama uzanan büyük  teknolojik ve kültürel değişikliği şaşkınlıkla izleyen bir nesil olduk. 
 
Amerikalıların y kuşağı dediği, Bağımsız olmayı seven, özgürlüklerine düşkün, otoriteyle arası iyi olmayan, kendilerine kurallar koyulmasından hoşlanmayan, farklı görüşlerin kendilerine dayatılmasına karşı çıkan,  kendi doğrularını oluşturmaya çalışan, gruplaşma ve akranları arasındaki yerine çok önem veren, sosyal gruplara katılma ve birlikte hareket etmeyi seven bu nesil artık iş yerinde yönetici konumda aktif çalışma hayatında... 
 
Ve en önemlisi arık anne, tıpkı çocukluğunda olduğu gibi akran ilişkileri yine çok önemli.  Bu yüzden sosyal medyayı etkin kullanıp, annelikle ilgili görüşlerini ve tarzlarını rahatlıkla dile getirmekte annelik deneyimlerini paylaşmakta ve yardımlaş maktadır. Onlarca 'anne' hesabından ya da forumlarından  bunu rahatlıkla görebilirsiniz. 
Bu paylaşım çok büyük bir zenginlik katsa da bize bazen handikaplar yaratabilir. 'herkes çok iyi anne de bir ben değilim' 'çocukları organik gıdalarla besliyor'. 'nereden bulup yetiştiriyor'. 'her gün türlü türlü etkinlikler yapıyor ben bunları yapamıyorum' gerizekalı olacak heralde diye düşünmemize  sebep oluyor. 
 
O nedenle kendi annelik deneyimimizin biricik olduğunu ve bebeğinizin tek ihtiyacı olan şeyin sizin gibi bir anne olduğunu düşünüp rahatlamanızı tavsiye ederim. Çünkü 2010 sonrası doğan çocuklarda gözlemlediğim onların, farkındalıklarının oldukça yüksek olduğu, çevreyi algılayışlarının gelişmiş olduğu, değişimleri hemen fark edebildikleri, insanları yüzlerinden ses tonlarından, duygu değişimlerinden etkilendikleri, uyumlu, paylaşmayı seven, hassas ,barışçıl doğal şifa kaynağı oldukları, yönünde (tabi herhangi bir olumsuz  ortama, tavra maruz kalmadıkları sürece)... onların anne ve babası olma görevi bize verildi. ve bu tesadüf değil. hep birlikte bu nesli anlamaya, rehber olmaya ve desteklemeye...