Bireysel danışmanlık Aile danışmanlığı Psikonkolojik danışmanlık

Çocuğuma kaç yaşında cep telefonu almalıyım? - 5.4.2016

 

 

Fotoğraf; Çin'de metroda telefonundan gözünü bir an bile ayırmayan, Cep telefonu bağımlısı sevgilisine tepki gösterip elimden almaya çalışan bir kız ile direnen erkek arkadaşını görüyoruz.
Aslında şimdi hangi anne baba ergen çocuğunun elinden cep telefonunu elinden almaya kalksa, benzer görüntüler yaşanacak. O nedenle hiç teşebbüs bile etmiyoruz, edemiyoruz. 
Bu denli bağımlılık yaptığı bilinen araçları, küçücük çocuğumuza kontrolsüz bir şekilde verip, bilinçli kullanmalarını beklemek doğru mu? 
Teknoloji gelişti ve ancak bizim teknolojiyi doğru kullanmak, zararlarından korunmak ile ilgili bilincimiz o denli gelişmedi. 
11 yaşında çocukların cep telefonlarında dahi şifre var. Anne babalar çocuğun hangi sitelere girdiklerini, kimlerle görüştüklerini dahi bilmiyorlar. Evden dışarı çıkarmayıp, eline telefonu verip koruduğumuzu düşünüyoruz ancak dünyanın tüm tehlikeleri ile baş başa bırakıyoruz. 
O kadar çok var ki girdiği online bir oyunda yada sosyal medya da tanıştığı kişi tarafından tacize uğrayan çocuklar. Yada izlediği korkunç yada pornografik bir görüntü nedeniyle travma, anksiyete yaşayan çocuklar. Ve tüm bu yaşananların ilerideki yaşamında, kişiliğinde ne gibi etkileri olabileceğini bilmiyoruz bile.

Kendisini aile içinde ,sosyal ortamda yada akademik yaşamda değersiz hisseden çocukların, kendilerini , istedikleri kimlikte ifade edebildikleri, başarılı olma duygularını sanal bir ortamda gerçekçi olmayan bir şekilde tatmin ettiklerini görmekteyiz. 
Bu da gerçek yaşamdaki problem çözme ve doğru bir kişilik gelişimini çok ciddi bir şekilde sekteye uğratmaktadır.

Biliyorum herkes alıyor ama diyorsunuz, ilkokul çağında bile alan aileler var diyorsunuz? Rahatça ulaşmak istiyorsunuz. Ancak ne kadar geç o kadar iyi gerek duymadıkça vermeyin yada kontrollü bir şekilde kullanması için önlem alabilirsiniz. Cep telefonu kullanma sözleşmesi yapabilir, uyulmadığını takdirde kullanabilecek olgunluğa henüz ulaşmadığı için, uyabileceği zaman yeniden vermek üzere geri alabilirsiniz. Unutmayın onlar daha çocuk ve onları korumak bizim görevimiz.
Sinem Demirel Balcı 
Uzm. Psikolog/ Psikolog Anne