Bireysel danışmanlık Aile danışmanlığı Psikonkolojik danışmanlık

Çocuğum dahi sendromu - 7.6.2016

 Çocuğum dahi sendromu
Yeni nesil anne-babaların çoğunun içinde bulunduğu sendrom.
'1.5 yaşında akıllı telefonu kullanıyor','2 yaşında oğlum 20 ye kadar sayıyor.' 'hem ingilizce hem türkçe renkleri biliyor, 'haftanın günlerini ingilizce sayıyor, 2,5 yaşnda tüm araba markalarını biliyor, '3 yaşında çocuğum 100 e kadar sayıyor'
Akıllı telefon kullanabilmesi, erken saymayı,renkleri, öğrenmesi çocuğunuzun dahi olduğunu göstermez 
Zaten (ciddi bir sorun yoksa) kazanacağı becerileri daha erken kazanmasının çok bir anlamı olmadığını , 2 yaşında 20 ye kadar sayabilmesinin ilerideki hayat başarısını öngöremeyeceğini bilmemiz lazım. Tabi ki yeni nesil, bir çok beceriyi bizim o zamanki halimizden daha erken kazanıyor.
Çağımızda, gelişen teknolojiler, folik asit kullanmı, uyaranların fazlalığı, ailelerin çocukla ilgilenmesi, oyuncak çeşitliliği... vb bir çok faktör şimdiki çocukların beyin gelişimi üzerinde büyük etkileri olduğunu gözlemleyebiliyoruz.
Ancak her çocuğun gelişimi biri birinden farklıdır. Örneğin Kimi çocuk 9 aylık konuşmaya başlar kimi 2 hatta 2,5 yaşında. Zaten kazanacağı becerileri beklenenden erken kazanması çok bir anlam ifade etmediği gibi, ailelilerin yüksek beklentilere girmesi nedeniyle, çocuğun baskı altında hissetmesine sebep olabilir.
Kaldı ki üstün bir zeka kapasitesine sahip olması çocuğun hayat başarısını garantilemez. Aksine bir takım risklere sebep olabilir. Yapamadığı yada daha yavaş olduğu etkinliklerden kaçınmaya başlayabilirler, 
Emek vermeden kısa yoldan kazanmayı isteme eğilimi olabilir, 
Anne ve babayı yönlendirmedeki stratejik başarıları yetişkinleri yönlendirebildikleri için güvenemez ve referans alamazlar. Bu da akademik başarılarını, kendi potansiyellerini gerçekleştirmezlerse de ruh sağlıklarını ciddi şekilde etkileyecektir. Üstün zeka kapasiteli çocuklar için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.
Beynin 0-3 yaşta en hızlı geliştiğini 6 yaşa kadar da %90 nın tamamlandığını biliyoruz.
Zekasının gelişmesi için yapabileceğimiz en önemli adım 
merak duygusunu ve bir işte sabredip çabalamasını övmek olmalıdır.
1 yaş civarı; 500 kere düşmesine rağmen ayağa kalkıp yeniden yürümeyi deneyen çocuğunuz artık herhangi birşeyi yaparken ilk denemesinde pes mi ediyor? 
Başarıyı, kazanmayı övmüşüz demektir. Her oyunda onun kazanmasına müsaade edip gerçek hayatla uyumlu olmayan bir algı oluşturmuşuz. Yapamadığı, beceremediği her şeyde incinip, vazgeçmesine neden olmuşuz.
Hiç bir bireyin hayatta herzeyi en iyi yapabilmesi mümkün değildir. hayatta ki gerçek mutluluk ve başarı kendi potansiyellerini gerçekleştirebilen, kendisi ve çevresiyle ilgili farkındalığı yüksek, neyi yapıp neyi yapamayacağını bilen , paylaşmayı yardımlaşmayı seven, kendisinin ve her bir insanın çok önemli ve değerli olduğunu hisseden bireyler olabilmesidir.
Sinem Demirel Balcı
Uzm. Psikolog / Psikolog Anne
Not: Fotoğraf mizah amaçlıdır smile ifade simgesi Defne ablasının dergisini okuyor gibi yapıyor.