Bireysel danışmanlık Aile danışmanlığı Psikonkolojik danışmanlık

baba - 30.5.2016

Ba-ba
Belki de bebeğinizin ilk söylediği kelime...
Anne çocuk ilişkisine o kadar odaklandık, annenin yapması etmesi gereken şeylerle, sırtına o kadar yük bindirdik ki; Sanki her şeye yetişmesi gereken (iş, ev işi,yemek, çamaşır, bulaşık ütü çocukların bakımı yemesi, giymesi, banyosu, oyunu, ödevi, psikolojisi,) süper kahraman yaptık.
Ancak tüm bunlarla doğal olarak baş edemeyen annenin çocukla ilişkisi bozulmaya başladı. Mükemmel anne, güçlü anne, iyi anne olmaya çabaladıkça bocaladı kadın, kendisini eksik yetersi hissetmeye başladı. Yapması yetiştirmesi gereken şeyler zihninde dönüp durdukça yapılacak işlere yetişememeye, çocuğuna toleransı kalmamaya kendini suçlu hissetmeye başladı.
Bir bebeğin dünyaya gelmesi için neden iki kişi gerekiyordu? Babanın desteği sadece maddiyatla mı sınırlıydı?.
Son araştırmalarda babanın; çocuklarının beyin gelişimi, sosyal becerileri, öz güvenleri, cinsel kimlik gelişimleri üzerinde etkisini ortaya koymaya başlamıştır. Hatta bu etki sanıldığından da erken dönemlerde ,bebek dünyaya gelmeden, hamilelik sürecinde de bile bebeği direk etkilemektedir.
Çocukların gelişimi üzerinde bu kadar etkili bir figür olan ' baba' yı eskiden olduğundan farklı bir rol beklemektedir. elinde kumanda televizyon karşısında oturan bir baba çocuğunun gelişimini % 50 azaltmış oluyor desek yeridir. Baba, çocuk belli bir yaşa geldiğinde oyun arkadaşı rolünü yavaş yavaş üstlenmeye başlamış ancak bu çok yeterli ve doğru bir yaklaşım da olmamıştır.
Çünkü anne yapılması gereken temel ihtiyaçlarını karşılayıp sürekli çocuğa kural koyan ne yapıp etmesi gerektiğini söyleyen, Bu nedenlerle de çok da eğlenceli sevgi ve şefkat dolu olamayan biri haline gelmeye başlamıştır.
Babanın sınırlar belirlemesi; kurallar, sınırlar konusunda belirleyici rol oynaması çocuğun toplumsal kurallar konusunda referans noktası olacaktır.
Ayrıca baba çocuğun temel ihtiyaçlarının bir kısmını üstlenmeli giydirmek, banyo yaptırmak, oynamak, yedirmek (annenin kaygısı yemek konusunda yüksek olduğunda babanın bunu eğlenceli şekilde yapması çok da işe yarayabilir)
Baba anne ile iyi bir ekip olmalı, 'aman canım boş ver' demeden annenin hassasiyetlerine kulak verip el ele olup ,güç vermeli. Çocuklarımızın kendilerini güvende hissede bilmelerinin temeli de ebeveynlerine güven duyabilmelerinin tek yolu da bu. Ekip arkadaşınıza daha yıllarca ihtiyacınız olacak, biri tükenirse olan çocuklarımıza ve ailemize olacak.
Babanın anneye verdiği manevi destek onun gücüne güç sevgisine sevgi tahammülüne tahammül katar. 'Çok yoruluyorsun canım' deyin. 'Dur ben hallederim' deyin. 'Tüm bunları nasıl yapıp yetiştirebiliyorsun' deyin. Diyemiyorsanız başını okşayın öpün bir omuz bir el verin. Ailenin süper kahramanı babalardır.
Bebeğiniz boşuna ilk Ba-ba demiyor...
Sinem Demirel Balcı
Uzm.Psikolog/Psikolog Anne